Wśród produktów inwestycyjnych, które w ostatnich latach cieszą się rosnącym zainteresowaniem – są m. in. monety bulionowe, które powszechnie mylone są z monetami kolekcjonerskimi. Czym jest moneta bulionowa, a co charakteryzuje monety kolekcjonerskie. Czy monety bulionowe mogą w określonych warunkach zyskać również status kolekcjonerski? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Dlaczego jest tak duży popyt na monety bulionowe?
Monety bulionowe wykonywane są z metali szlachetnych i stanowią formę lokaty kapitału. Monety takie warte są tyle, ile wynosi wartość kruszcu, z jakich zostały wykonane. Wystarczy więc znać wagę monety bulionowej i zestawić ją z aktualną ceną za jednostkę (np. 1 gram) złota lub srebra. Monety bulionowe mogą być oznaczone nominałem albo informacją o masie i charakteryzują się wysokimi próbami, tzn. czystością danego metalu szlachetnego.
Od wieków wiadomo, że w czasie kryzysów lokata kapitału w złocie lub srebrze – należy do najpewniejszych, ponieważ kruszce te nie tracą na wartości, w przeciwieństwie do tradycyjnych środków płatniczych. Wszystkie monety bulionowe posiadają stosowne certyfikaty wydane przez narodowe mennice, dlatego ich zakup jest całkowicie bezpieczny. Bulionówki można w każdej chwili wymienić lub sprzedać, są łatwe w transporcie i proste w przechowywaniu.
Czym różnią się monety kolekcjonerskie od monet bulionowych?
Monety kolekcjonerskie posiadają określony nominał, jednak ich wartość zależy od ilości zawartego w nich metalu szlachetnego oraz rzadkości występowania – niewielka emisja. Wszystko to składa się na tzw. wartość kolekcjonerską. Monety tego typu zwykle wydawane są przy okazji ważnych rocznic bądź dla upamiętnienia doniosłych wydarzeń czy zasłużonych postaci.
Monety kolekcjonerskie zazwyczaj cechuje znacznie większa dbałość w zakresie wykończenia, niż ma to miejsce w przypadku monet bulionowych. Bulionówki kupowane są głównie przez inwestorów i osoby, które chcą zabezpieczyć się przed spadkiem wartości pieniądza. Z kolei monety kolekcjonerskie to przede wszystkim domena numizmatyków, są też trudniej zbywalne niż monety bulionowe.
Monety bulionowe i monety kolekcjonerskie na różne okazje
Posiadacze rzadkich i cennych monet kolekcjonerskich, na które zawsze znajdzie się popyt w kręgach kolekcjonerskich, mogą traktować je również jako inwestycyjną lokatę kapitału. Na przykład niektóre monety bulionowe, których wzór przestał być produkowany, mogą z czasem zyskać jednocześnie dodatkową wartość kolekcjonerską.
Monety bulionowe kupuje się nie tylko na cele inwestycyjnie – w ostatnim czasie są one również świetnym pomysłem na prezent rocznicowy, dla młodej pary czy z okazji chrztu. Podobnie monety kolekcjonerskie, które nie zawsze lądują w zbiorach prawdziwych numizmatyków. Często kupowane są jako pamiątka doniosłych wydarzeń albo rocznic.