Inwestycje

Jedną z alternatywnych form oszczędzania i zabezpieczenia kapitału przed inflacją czy dewaluacją – jest inwestowanie w dzieła sztuki. Działa sztuki mogą pełnić funkcję lokaty kapitałowej – podobnej jak złoto i inne kruszce albo kamienie szlachetne w czasie kryzysu gospodarczego. Dla wielu osób kupujących dzieła sztuki, równie istotnym aspektem, obok celów inwestycyjnych – jest także wartość emocjonalna.

Emocje rzadko jednak bywają dobrym doradcą, dlatego na zakup dzieł sztuki, które mają stanowić również lokatę kapitału, powinny decydować się osoby, które posiadają odpowiednie doświadczenie i mają świadomość specyfiki towarzyszącej takiej inwestycji. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas inwestowania w dzieła sztuki oraz w jaki sposób je zabezpieczyć?

Korzyści i zagrożenia z inwestowania w dzieła sztuki

W przypadku inwestowania w dzieła sztuki, trudno jednoznacznie wskazać wady i zalety takiego rozwiązania. Wszystko dlatego, iż wiele zależy od oczekiwań i preferencji właściciela tego rodzaju dóbr, przy których skłonny jest on np. zaakceptować mniejszy zysk inwestycyjny – w zamian za inne, niematerialne wartości, związane z posiadaniem w zasobach danego działa sztuki.

Wśród jedną z najczęściej wymienionych wad inwestycji w dzieła sztuki, jest niska płynność zamrożonego kapitału. Oznacza to m. in. to, iż popyt na tego rodzaju „produkty inwestycyjne” jest bardzo ograniczony i wymaga większego zaangażowania przy poszukiwaniu potencjalnego nabywcy. Presja czasu związana z potrzebą sprzedaży dzieła sztuki często przyczynia się do konieczności pogodzenia się z niższym zyskiem, a nierzadko również stratą.

Kupując dzieła sztuki w celach inwestycyjnych, to należy liczyć się ze stosunkowo długim okresem zwrotu wyłożonego kapitału – zwykle co najmniej kilka lat. Dodatkowo – oryginalne dzieła sztuki mają swoją wartość, stąd kolejnym minusem może być wysoki próg wejścia kapitałowego, co oznacza, iż początkowo trzeba liczyć się z zainwestowaniem większej kwoty pieniędzy.

Prestiż, wartość materialna i emocjonalna

Niezmiernie istotnym aspektem skutecznego inwestowania w działa sztuki, jest także dysponowanie odpowiednim doświadczeniem oraz fachową wiedzą. Pozwala to uniknąć zakupu przewartościowanych przedmiotów, które dopiero aspirują do statusu dzieł sztuki. Alternatywą jest skorzystanie z wiedzy i opinii niezależnego eksperta, jednak wówczas trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów za taką usługę.

Wśród zalet, jakie ma inwestowanie w dzieła sztuki jest możliwość osiągnięcia spektakularnych zysków, nieporównywalnych z jakimikolwiek innymi inwestycjami kapitałowymi. Dzieła sztuki stanowią dobrą formę zabezpieczenia na wypadek kryzysu, inflacji czy dewaluacji pieniądza. Dla kolekcjonerów dzieł sztuki olbrzymią zaletą są emocje towarzyszące posiadaniu rzeczy o wartości historycznej, radość z gromadzenia i obcowania z ponadczasowym pięknem.

Gdzie bezpiecznie przechowywać dzieła sztuki

Decydując się na inwestycję w dzieła sztuki warto pamiętać również o tym, że wymagają one właściwego przechowywania – zarówno pod względem odpowiednich warunków otoczenia (temperatura, wilgotność światło słoneczne, itp.) jak i bezpieczeństwa. W przypadku mniejszych rzeczy posiadających status dzieła sztuki warto rozważyć przechowywanie ich w skrytce depozytowej. To doskonałe rozwiązanie gwarantujące zarówno najwyższy stopień bezpieczeństwa przedmiotów jak i łatwość i komfort dostępu.