Oszczędności

Skrytki depozytowe cieszą się obecnie rosnącym zainteresowaniem w naszym kraju, przede wszystkim ze względu na fakt, że Polacy częściej wchodzą w posiadanie cennych aktywów oraz zwiększa się świadomość potencjalnych zagrożeń dla majątku. Inwestowanie w złoto, srebro, papiery wartościowe, działa sztuki czy brak zaufania dla cyfrowego pieniądza – to z pewnością okoliczności, które zwiększają popyt na bezpieczne skrytki depozytowe. Okazuje się, że tego rodzaju forma zabezpieczenia wartościowych przedmiotów – to nie wyłącznie domena osób prywatnych, ale także podmiotów instytucjonalnych.

Podobnie jak osoby fizyczne, tak i przedsiębiorstwa – również inwestują w zakup kruszców, obligacji, waluty, na przechowywanie których w biurze nie posiadają odpowiednich warunków. To jednak nie jedyne powody, które sprawiają, że skrzynki depozytowe są dobrym rozwiązaniem dla firm.

Skrytki depozytowe dla firm

W powszechnym wyobrażeniu, usługą wynajmu skrytek depozytowych zajmują się wyłącznie banki. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ na rynku istnieje mnóstwo prywatnych podmiotów, które oferują bezpieczne przechowywanie wartościowych przedmiotów i posiadają zaewidencjonowaną oraz certyfikowaną działalność skarbowo-depozytową, jaką nadzoruje przez MF/GIIF. Z tego typu usług bez przeszkód mogą korzystać także firmy.

Dywersyfikacja kapitału dla celów inwestycyjnych, jaką powszechnie realizują również przedsiębiorcy – sprawia, że firmy wchodzą w posiadanie sztabek ze złota, srebrnych monet, obcej waluty czy papierów wartościowych (m. in. weksli albo obligacji terminowych). Skala potrzeb w zakresie skrytek depozytowych wzrasta, kiedy podstawową działalnością firmy jest np. handel biżuterią, dziełami sztuki czy biznes antykwaryczny.

Skrytki depozytowe dla firm umożliwiają ponadto bezpieczne przechowywanie różnego rodzaju dokumentów papierowych. Poufne umowy, wyniki badań laboratoryjnych lub opracowania naukowe, które nie doczekały się jeszcze patentu – to kolejne pozycje, jakie z powodzeniem można trzymać w uniwersalnych skrytkach depozytowych.

O czym powinny pamiętać firmy wynajmujące skrytki depozytowe?

Profesjonalna skrytka depozytowa to idealne miejsce na przechowywanie kosztowności, wartościowych przedmiotów i cennej dokumentacji, będących w posiadaniu przedsiębiorstwa. Ograniczony dostęp, ścisłe procedury i gwarancje bezpieczeństwa, jakie towarzyszą wynajmowanym skrytkom sejfowym – nierzadko znacznie przewyższają poziom ochrony, jaki można uzyskać w siedzibie firmy. Kradzież wartości materialnych i niematerialnych może narazić firmę na poważne straty finansowe, wizerunkowe, a nawet wiązać się z dotkliwymi konsekwencjami prawnymi.

Należy także pamiętać, że w skrytce depozytowej zakazane jest przetrzymywanie m. in. broni, narkotyków, produktów mogących ulec zepsuciu, przedmiotów pochodzących z przestępstwa, a w większości banków – również gotówki, jaka oficjalnie krąży w obiegu płatniczym. W uzasadnionych przypadkach, dostęp do firmowej skrytki depozytowej, mogą mieć też różne służby i organa ścigania, np. CBA, ABW, policja, komornik, prokurator czy Służba Celna. Przed wynajęciem skrytki depozytowej dla firm, warto zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi wszystkich warunków, w tym przywilejów i obostrzeń.