Oszczędności

Czy przechowywanie w skrytkach depozytowych to dobre rozwiązanie dla firm?

Skrytki depozytowe cieszą się obecnie rosnącym zainteresowaniem w naszym kraju, przede wszystkim ze względu na fakt, że Polacy częściej wchodzą w posiadanie cennych aktywów oraz zwiększa się świadomość potencjalnych zagrożeń dla majątku. Inwestowanie w złoto, srebro, papiery wartościowe, działa sztuki czy brak zaufania dla cyfrowego pieniądza – to z pewnością okoliczności, które zwiększają popyt na bezpieczne skrytki depozytowe. Okazuje się, że tego rodzaju forma zabezpieczenia wartościowych przedmiotów – to nie wyłącznie domena osób prywatnych, ale także podmiotów instytucjonalnych.

Podobnie jak osoby fizyczne, tak i przedsiębiorstwa – również inwestują w zakup kruszców, obligacji, waluty, na przechowywanie których w biurze nie posiadają odpowiednich warunków. To jednak nie jedyne powody, które sprawiają, że skrzynki depozytowe są dobrym rozwiązaniem dla firm.

Skrytki depozytowe dla firm

W powszechnym wyobrażeniu, usługą wynajmu skrytek depozytowych zajmują się wyłącznie banki. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ na rynku istnieje mnóstwo prywatnych podmiotów, które oferują bezpieczne przechowywanie wartościowych przedmiotów i posiadają zaewidencjonowaną oraz certyfikowaną działalność skarbowo-depozytową, jaką nadzoruje przez MF/GIIF. Z tego typu usług bez przeszkód mogą korzystać także firmy.

Dywersyfikacja kapitału dla celów inwestycyjnych, jaką powszechnie realizują również przedsiębiorcy – sprawia, że firmy wchodzą w posiadanie sztabek ze złota, srebrnych monet, obcej waluty czy papierów wartościowych (m. in. weksli albo obligacji terminowych). Skala potrzeb w zakresie skrytek depozytowych wzrasta, kiedy podstawową działalnością firmy jest np. handel biżuterią, dziełami sztuki czy biznes antykwaryczny.

Skrytki depozytowe dla firm umożliwiają ponadto bezpieczne przechowywanie różnego rodzaju dokumentów papierowych. Poufne umowy, wyniki badań laboratoryjnych lub opracowania naukowe, które nie doczekały się jeszcze patentu – to kolejne pozycje, jakie z powodzeniem można trzymać w uniwersalnych skrytkach depozytowych.

O czym powinny pamiętać firmy wynajmujące skrytki depozytowe?

Profesjonalna skrytka depozytowa to idealne miejsce na przechowywanie kosztowności, wartościowych przedmiotów i cennej dokumentacji, będących w posiadaniu przedsiębiorstwa. Ograniczony dostęp, ścisłe procedury i gwarancje bezpieczeństwa, jakie towarzyszą wynajmowanym skrytkom sejfowym – nierzadko znacznie przewyższają poziom ochrony, jaki można uzyskać w siedzibie firmy. Kradzież wartości materialnych i niematerialnych może narazić firmę na poważne straty finansowe, wizerunkowe, a nawet wiązać się z dotkliwymi konsekwencjami prawnymi.

Należy także pamiętać, że w skrytce depozytowej zakazane jest przetrzymywanie m. in. broni, narkotyków, produktów mogących ulec zepsuciu, przedmiotów pochodzących z przestępstwa, a w większości banków – również gotówki, jaka oficjalnie krąży w obiegu płatniczym. W uzasadnionych przypadkach, dostęp do firmowej skrytki depozytowej, mogą mieć też różne służby i organa ścigania, np. CBA, ABW, policja, komornik, prokurator czy Służba Celna. Przed wynajęciem skrytki depozytowej dla firm, warto zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi wszystkich warunków, w tym przywilejów i obostrzeń.

Inwestycje Oszczędności

W co najczęściej inwestują Polacy?

Skłonność do inwestowania zależy w dużej mierze m. in. od skali wolnych środków finansowych, bieżącej sytuacji gospodarczej oraz trendów podażowo-popytowych, jakie występują na rynku. Co ciekawe, coraz częściej zrównuje się znaczenie słów „inwestować” i „oszczędzać”, bowiem nierzadko Polacy inwestują po to, aby ich oszczędności pieniężne nie straciły na wartości, a nie kierując się wyłącznie chęcią maksymalizacji zysku.

Prognozowana wysokość przyszłych emerytur, która nie pozwoli na spokojną „jesień życia” – to kolejny argument za tym, aby wcześniej zadbać o pomnożenie kapitału. Sposobów na zainwestowanie wolnych środków stale przybywa, a każdy z nich ma swoją specyfikę, stopę zwrotu czy ryzyko. W co najczęściej inwestują Polacy, żeby zyskać jak najwięcej i/lub uchronić się przed postępującą inflacją?

Czy inwestowanie w złoto, srebro i biżuterię jest opłacalne?

Na przestrzeni ostatnich lat, to właśnie inwestowanie w złoto i inne szlachetne kruszce – okazywało się najbezpieczniejszą przystanią dla tracącego na wartości pieniądza. Oprócz lokowania gotówki w srebrnej czy złotej biżuterii, Polacy coraz chętniej kupują też złote sztabki, monety ze srebra czy dzieła sztuki. Na rynku dostępne są sztabki i monety inwestycyjne o bardzo zróżnicowanej wadze oraz wartości, które można przechowywać np. w skrytkach depozytowych lub spieniężyć i reinwestować.

Zakup nieruchomości – sposób na zainwestowanie większego kapitału

W dalszym ciągu inwestowanie w nieruchomości w dobrej lokalizacji, cieszy się wśród Polaków dużym zainteresowaniem. Obserwując na przestrzeni ostatnich lat sukcesywny wzrost cen za metr kwadratowy, Polacy chętnie kupują mieszkania – nie tylko dla własnych potrzeb bytowych, ale również z przeznaczeniem na wynajem. Oprócz inwestycji w nieruchomości w postaci lokali mieszkalnych czy użytkowych, popularnym sposobem na lokowanie wolnego kapitału wydaje się również zakup ziemi (gruntów), która także stale zyskuje na wartości.

Lokaty bankowe, papiery wartościowe czy kryptowaluty?

Niskie stopy procentowe w połączeniu z kosztami bankowej obsługi – sprawiają, że powszechnie niegdyś lokaty tracą na atrakcyjności i nie są dobrym sposobem na pomnażanie kapitału. W ekstremalnych przypadkach może się nawet okazać, że lokaty bankowe przyniosą inwestorowi stratę. Lepszą alternatywą bezpiecznej inwestycji wydają się być długoterminowe obligacje.

Część osób lokuje wolny kapitał na giełdzie, jednak do tego niezbędna jest wiedza, doświadczenie i odporność na dynamicznie zmieniające się kursy akcji oraz innych papierów wartościowych. Ostrożniejszą opcją jest z pewnością powierzenie gotówki funduszom, które specjalizują się z równoważeniu ryzyka giełdowego, proponując warianty bezpiecznego, umiarkowanego bądź agresywnego inwestowania w papiery wartościowe.

W ostatnich latach wyobraźnię inwestorów pobudza najpopularniejsza kryptowaluta – bitcoin, której wartość oscylowała niedawno w okolicach 250 tysięcy złotych. Olbrzymia dynamika zmian na rynku wirtualnych monet i trudne do przewidzenia trendy – sprawiają jednak, że kryptowaluty nadal postrzegane są w kategoriach inwestycji spekulacyjnej.

Inwestycje Oszczędności

Monety bulionowe i kolekcjonerskie – czym są i kiedy warto je kupić?

Wśród produktów inwestycyjnych, które w ostatnich latach cieszą się rosnącym zainteresowaniem – są m. in. monety bulionowe, które powszechnie mylone są z monetami kolekcjonerskimi. Czym jest moneta bulionowa, a co charakteryzuje monety kolekcjonerskie. Czy monety bulionowe mogą w określonych warunkach zyskać również status kolekcjonerski? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Dlaczego jest tak duży popyt na monety bulionowe?

Monety bulionowe wykonywane są z metali szlachetnych i stanowią formę lokaty kapitału. Monety takie warte są tyle, ile wynosi wartość kruszcu, z jakich zostały wykonane. Wystarczy więc znać wagę monety bulionowej i zestawić ją z aktualną ceną za jednostkę (np. 1 gram) złota lub srebra. Monety bulionowe mogą być oznaczone nominałem albo informacją o masie i charakteryzują się wysokimi próbami, tzn. czystością danego metalu szlachetnego.

Od wieków wiadomo, że w czasie kryzysów lokata kapitału w złocie lub srebrze – należy do najpewniejszych, ponieważ kruszce te nie tracą na wartości, w przeciwieństwie do tradycyjnych środków płatniczych. Wszystkie monety bulionowe posiadają stosowne certyfikaty wydane przez narodowe mennice, dlatego ich zakup jest całkowicie bezpieczny. Bulionówki można w każdej chwili wymienić lub sprzedać, są łatwe w transporcie i proste w przechowywaniu.

Czym różnią się monety kolekcjonerskie od monet bulionowych?

Monety kolekcjonerskie posiadają określony nominał, jednak ich wartość zależy od ilości zawartego w nich metalu szlachetnego oraz rzadkości występowania – niewielka emisja. Wszystko to składa się na tzw. wartość kolekcjonerską. Monety tego typu zwykle wydawane są przy okazji ważnych rocznic bądź dla upamiętnienia doniosłych wydarzeń czy zasłużonych postaci.

Monety kolekcjonerskie zazwyczaj cechuje znacznie większa dbałość w zakresie wykończenia, niż ma to miejsce w przypadku monet bulionowych. Bulionówki kupowane są głównie przez inwestorów i osoby, które chcą zabezpieczyć się przed spadkiem wartości pieniądza. Z kolei monety kolekcjonerskie to przede wszystkim domena numizmatyków, są też trudniej zbywalne niż monety bulionowe.

Monety bulionowe i monety kolekcjonerskie na różne okazje

Posiadacze rzadkich i cennych monet kolekcjonerskich, na które zawsze znajdzie się popyt w kręgach kolekcjonerskich, mogą traktować je również jako inwestycyjną lokatę kapitału. Na przykład niektóre monety bulionowe, których wzór przestał być produkowany, mogą z czasem zyskać jednocześnie dodatkową wartość kolekcjonerską.

Monety bulionowe kupuje się nie tylko na cele inwestycyjnie – w ostatnim czasie są one również świetnym pomysłem na prezent rocznicowy, dla młodej pary czy z okazji chrztu. Podobnie monety kolekcjonerskie, które nie zawsze lądują w zbiorach prawdziwych numizmatyków. Często kupowane są jako pamiątka doniosłych wydarzeń albo rocznic.

Inwestycje

Inwestowanie w dzieła sztuki – o czym warto pamiętać

Jedną z alternatywnych form oszczędzania i zabezpieczenia kapitału przed inflacją czy dewaluacją – jest inwestowanie w dzieła sztuki. Działa sztuki mogą pełnić funkcję lokaty kapitałowej – podobnej jak złoto i inne kruszce albo kamienie szlachetne w czasie kryzysu gospodarczego. Dla wielu osób kupujących dzieła sztuki, równie istotnym aspektem, obok celów inwestycyjnych – jest także wartość emocjonalna.

Emocje rzadko jednak bywają dobrym doradcą, dlatego na zakup dzieł sztuki, które mają stanowić również lokatę kapitału, powinny decydować się osoby, które posiadają odpowiednie doświadczenie i mają świadomość specyfiki towarzyszącej takiej inwestycji. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas inwestowania w dzieła sztuki oraz w jaki sposób je zabezpieczyć?

Korzyści i zagrożenia z inwestowania w dzieła sztuki

W przypadku inwestowania w dzieła sztuki, trudno jednoznacznie wskazać wady i zalety takiego rozwiązania. Wszystko dlatego, iż wiele zależy od oczekiwań i preferencji właściciela tego rodzaju dóbr, przy których skłonny jest on np. zaakceptować mniejszy zysk inwestycyjny – w zamian za inne, niematerialne wartości, związane z posiadaniem w zasobach danego działa sztuki.

Wśród jedną z najczęściej wymienionych wad inwestycji w dzieła sztuki, jest niska płynność zamrożonego kapitału. Oznacza to m. in. to, iż popyt na tego rodzaju „produkty inwestycyjne” jest bardzo ograniczony i wymaga większego zaangażowania przy poszukiwaniu potencjalnego nabywcy. Presja czasu związana z potrzebą sprzedaży dzieła sztuki często przyczynia się do konieczności pogodzenia się z niższym zyskiem, a nierzadko również stratą.

Kupując dzieła sztuki w celach inwestycyjnych, to należy liczyć się ze stosunkowo długim okresem zwrotu wyłożonego kapitału – zwykle co najmniej kilka lat. Dodatkowo – oryginalne dzieła sztuki mają swoją wartość, stąd kolejnym minusem może być wysoki próg wejścia kapitałowego, co oznacza, iż początkowo trzeba liczyć się z zainwestowaniem większej kwoty pieniędzy.

Prestiż, wartość materialna i emocjonalna

Niezmiernie istotnym aspektem skutecznego inwestowania w działa sztuki, jest także dysponowanie odpowiednim doświadczeniem oraz fachową wiedzą. Pozwala to uniknąć zakupu przewartościowanych przedmiotów, które dopiero aspirują do statusu dzieł sztuki. Alternatywą jest skorzystanie z wiedzy i opinii niezależnego eksperta, jednak wówczas trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów za taką usługę.

Wśród zalet, jakie ma inwestowanie w dzieła sztuki jest możliwość osiągnięcia spektakularnych zysków, nieporównywalnych z jakimikolwiek innymi inwestycjami kapitałowymi. Dzieła sztuki stanowią dobrą formę zabezpieczenia na wypadek kryzysu, inflacji czy dewaluacji pieniądza. Dla kolekcjonerów dzieł sztuki olbrzymią zaletą są emocje towarzyszące posiadaniu rzeczy o wartości historycznej, radość z gromadzenia i obcowania z ponadczasowym pięknem.

Gdzie bezpiecznie przechowywać dzieła sztuki

Decydując się na inwestycję w dzieła sztuki warto pamiętać również o tym, że wymagają one właściwego przechowywania – zarówno pod względem odpowiednich warunków otoczenia (temperatura, wilgotność światło słoneczne, itp.) jak i bezpieczeństwa. W przypadku mniejszych rzeczy posiadających status dzieła sztuki warto rozważyć przechowywanie ich w skrytce depozytowej. To doskonałe rozwiązanie gwarantujące zarówno najwyższy stopień bezpieczeństwa przedmiotów jak i łatwość i komfort dostępu.

Oszczędności

Inflacja wyższa niż oprocentowanie lokat – Polacy szukają alternatywnych sposobów na oszczędzanie

Postępujący spadek oprocentowania lokat to rzeczywistość, z którą musi się mierzyć każdy, kto w ten sposób lokował wcześniej swoje oszczędności. Depozyty bankowe i oszczędzanie w formie lokat wybierali najczęściej ci deponenci, którzy cenili stabilność i bezpieczeństwo takich rozwiązań. Jakie zmiany w podejściu do oszczędzania powoduje tak drastyczny spadek oprocentowania lokat?

Oszczędności

Skrytki depozytowe w czasach kryzysu gospodarczego

Pandemia COVID-19 wpłynęła znacząco na procesy ekonomiczne. Zmienia się w zasadzie wszystko na globalnych rynkach. Można powiedzieć, że w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z awaryjnym hamowaniem gospodarki. Czynnikami, które przyczyniły się do niewątpliwe średniej kondycji ekonomicznej państw były zawirowania monetarne, chwiejność stabilności zadłużenia, a także coraz bardziej wątpliwa niezależność banków centralnych.

Oszczędności

Gdzie trzymać kosztowności – jak przechowywać oszczędności?

Bezpieczeństwo materialne i finansowe to bardzo istotny temat. W czasie dynamicznych zmian na globalnych rynkach coraz częściej musimy podejmować decyzje, które mogą bezpośrednio wpłynąć na stopień materialnego zabezpieczenia w przyszłości. Szukamy wiedzy i sprawdzonych sposobów na to, jak zadbać o bezpieczeństwo własne i naszych rodzin – gdzie i jak przechowywać kosztowności, i jak dbać o swoje oszczędności?